Co to jest refluksowa choroba przełyku?

Po połknięciu, jedzenie z jamy ustnej trafia poprzez długą rurę (przełyk) do żołądka. W żołądku pokarm jest trawiony przez sok żołądkowy. Sok ten jest bardzo kwaśny - zawiera w sobie dokładnie ten sam kwas co baterie do latarek.

Normalnie jest tak, że sok żołądkowy nie ma możliwości cofnąć się z żołądka do przełyku - istnieje bowiem specjalny mechanizm, który to uniemożliwia. Mechanizm ten stanową dwa mięśnie.  Pierwszy mięsień zlokalizowany jest w dolnej części przełyku, w miejscu zwanym połączeniem żołądkowo-przełykowym. Ów mięsień nazywamy zwieraczem dolnym przełyku (lower esophageal sphincter - LES). Mięsień ten pozwala jedzeniu dostać się do żołądka i jednocześnie uniemożliwia  powrót z żołądka do przełyku.

Drugim mięśniem jest przepona - bardzo duży mięsień, oddzielający płuca od jamy brzusznej i pomagający w oddychaniu. Otwór w przeponie zwany rozworem przełykowym przepony to miejsce,
przez które przełyk dostaje się do jamy brzusznej. Rozwór ten, podobnie jak LES, zapobiega cofaniu się soków z żołądka do przełyku. Jeśli mięśnie  te nie pracują prawidłowo, treść żołądka cofa się (jest zarzucana) do przełyku.

Nazywamy to refluksem żołądkowo - przełykowym; chorobą refluksową (ang. gastroesophageal reflux disease - GERD; łac. morbus refluxosus oesophagi).


Poradni o chorobie refluksyjnej przełyku.